AZ2700-2A-48ATF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ2700-2A-48ATF is not available
AZ2700-2A-48ATF
DigiKey Part Number
3385-AZ2700-2A-48ATF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2700-2A-48ATF
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
40 mA