AZ22801-1CE-12D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ22801-1CE-12D is not available
AZ22801-1CE-12D
DigiKey Part Number
3385-AZ22801-1CE-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ22801-1CE-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA