AB-EZP24N-B3-K40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Bright Optoelectronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting AB-EZP White, Neutral 4000K (3725K ~ 4275K) 24V 120° 1212 (3030 Metric)
AB-EZP24N-B3-K40
DigiKey Part Number
AB-EZP24N-B3-K40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-EZP24N-B3-K40
Description
LED AB-EZP NEUT WHT 4000K 3030
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
70
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
3030
Color
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
CCT (K)
4000K (3725K ~ 4275K)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.52mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
170lm (Typ)
Thermal Resistance of Package
15°C/W
Flux @ 25°C, Current - Test
210lm (Typ)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V