AB-EZD24R-A3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Bright Optoelectronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for AB-EZD24R-A3 is not available
AB-EZD24R-A3
DigiKey Part Number
2007-AB-EZD24R-A3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-EZD24R-A3
Description
LED AB-EZD RED 625NM 3030
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color AB-EZD Red 625nm (620nm ~ 630nm) 1212 (3030 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
42lm (39lm ~ 44lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
3030
Wavelength
625nm (620nm ~ 630nm)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
110mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V