AB-D2050-V24-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D2050-V24-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2050-V24-Q
Description
110VAC INPUT, 24VDC OUPUT, 50W
Detailed Description
2.08A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Dimming
Non-Dimmable
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Efficiency
88%
Termination Style
Screw Terminal
Size / Dimension
6.14" L x 1.97" W x 0.67" H (156.0mm x 50.0mm x 17.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cULus, cURus
Voltage - Input (Max)
132VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
2.08A