AB-D2030-V24-S
DigiKey Part Number
2007-AB-D2030-V24-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2030-V24-S
Description
100-240VAC IN, 24VDC OUTPUT, 30W
Detailed Description
1.25A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
30 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Efficiency
85%
Termination Style
Screw Terminal
Size / Dimension
11.33" L x 1.18" W x 0.64" H (287.7mm x 30.0mm x 16.2mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV, UKCA
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
1.25A