AB-D2015-V12-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D2015-V12-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2015-V12-Q
Description
110VAC INPUT, 12VDC OUPUT, 15W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Dimming
Non-Dimmable
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
83%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Screw Terminal
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.06" L x 1.40" W x 0.63" H (103.0mm x 35.5mm x 16.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cULus, cURus
Voltage - Input (Max)
132VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
12V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
1.25A