RUC-2053-26-5230-KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
RUC-2053-26-5230-KL
DigiKey Part Number
RUC-2053-26-5230-KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUC-2053-26-5230-KL
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 230V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 230VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
32.5 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
15 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Approval Agency
CCC, CE, CSA, VDE
Contact Rating (Current)
16 A
Relay Type
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Resistance
7.08 kOhms