WG104SAD9SY-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
104 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
WG104SAD9SY-1
DigiKey Part Number
4134-WG104SAD9SY-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WG104SAD9SY-1
Description
WG104SAD9SY-1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Mating Flange, Polarizing Key
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
3
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.125" (3.18mm)