VRF-04-40-50-04-N1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-VRF-04-40-50-04-N1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VRF-04-40-50-04-N1 |
Description | VRF-04-40-50-04-N1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 160 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole High Speed |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 4 |
Manufacturer AirBorn, a Molex company | Number of Columns 40 |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Termination Solder |
Part Status Active | Features Board Guide, Jackscrew |
Connector Usage Backplane | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Connector Style High Speed | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions 160 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 200VAC |
Pitch 0.050" (1.27mm) |