D38999/26ZJ24SN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26ZJ24SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26ZJ24SN
Description
D38999/26ZJ24SN
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Black Zinc Nickel
Packaging
Box
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
24
Features
Self Locking
Qualification
MIL-DTL-38999 Series II
Current Rating (Amps)
13A, 23A
Shell Size - Insert
25-24
Voltage Rating
500VAC
Shell Size, MIL
J
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C