D38999/26WG41SN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26WG41SNCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WG41SN
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Olive Drab
Packaging
Box
Ingress Protection
Environment Resistant
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
41
Shielding
Shell Size - Insert
21-41
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size, MIL
G
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C