D38999/26FH21PN is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol Aerospace Operations
In Stock: 10
Datasheet
21 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
D38999/26FH21PN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26FH21PNS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26FH21PN
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Box
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
21
Features
Coupling Nut
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
23-21
Voltage Rating
500VAC
Shell Size, MIL
H
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C