D38999/20ZD15PA
DigiKey Part Number
2899-D38999/20ZD15PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/20ZD15PA
Description
D38999 Ser III Receptacle
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Black Zinc Nickel
Packaging
Bag
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
Waterproof
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 V-0
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
15-15
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C