HDL26-SL-B
DigiKey Part Number
2057-HDL26-SL-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL26-SL-B
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC