T16-300-256-12-P
DigiKey Part Number
2495-T16-300-256-12-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T16-300-256-12-P
Description
T16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 11.811" (300.00mm) Ball Screw 12VDC
Category
Speed
0.19 in/s (4.8 mm/s)
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Duty Cycle
20%
Series
Voltage - Rated
12VDC
Packaging
Retail Package
Construction
Ball Screw
Part Status
Active
Accuracy
±1.20mm
Type
Linear Actuator
Gear Reduction Ratio
256
Motor Type
Brushed
Feedback Type
Potentiometer
Stroke Length
11.811" (300.00mm)
Termination Style
Wire Leads with Connector
Load Force (Dynamic)
67.44lbf (300.0N)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C