W12NT2200
DigiKey Part Number
5006-W12NT2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W12NT2200
Description
AC/DC CONVERTER 12V 264W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 265 VAC, 110 ~ 350 VDC Input
Category
Current - Output 5
22 A
Mfr
Current - Output 6
22 A
Packaging
Bulk
Power (Watts)
Part Status
Active
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Voltage - Isolation
4.242 kV
Number of Outputs
1
Efficiency
75%
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC, 110 ~ 350 VDC
Operating Temperature
0°C ~ 71°C
Voltage - Output 1
12V
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Current - Output 1
22 A
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output 2
22 A
Size / Dimension
8.38" L x 3.45" W x 1.68" H (212.9mm x 87.6mm x 42.7mm)
Current - Output 3
22 A
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Current - Output 4
22 A