AIMC-Q0402-1N8B-T
DigiKey Part Number
535-AIMC-Q0402-1N8B-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AIMC-Q0402-1N8B-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AIMC-Q0402-1N8B-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMC-Q0402-1N8B-T
Description
FIXED IND 1.8NH 900MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 120mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
10GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max