ACML-0402-600-T
DigiKey Part Number
535-ACML-0402-600-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ACML-0402-600-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ACML-0402-600-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACML-0402-600-T
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 200mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACML-0402-600-T Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Number of Lines
1
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)