ABM14-40.0000MHZ-8-N1U-T5
DigiKey Part Number
535-ABM14-40.0000MHZ-8-N1U-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM14-40.0000MHZ-8-N1U-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM14-40.0000MHZ-8-N1U-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM14-40.0000MHZ-8-N1U-T5
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1x.80)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.039" L x 0.031" W (1.00mm x 0.80mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)