ABM12W-40.0000MHZ-6-B1U-T3
DigiKey Part Number
535-13987-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-13987-1-ND - Cut Tape (CT)
535-13987-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM12W-40.0000MHZ-6-B1U-T3
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 6pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM12W-40.0000MHZ-6-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)