S-812C33AUA-C2NT2U
DigiKey Part Number
1662-2653-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2653-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2653-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-812C33AUA-C2NT2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-89-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
500 nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.8 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-243AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
16V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V