S-19243A18H-E8T1U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-HSOPA
S-19243A18H-E8T1U
DigiKey Part Number
1662-S-19243A18H-E8T1UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19243A18H-E8T1U
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8-HSOPA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Series
PSRR
55dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1V @ 200mA