S-13R1C27-N4T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-13R1C27-N4T1U3
DigiKey Part Number
S-13R1C27-N4T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13R1C27-N4T1U3
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SC-82AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
9 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 100mA