S-1313D15-M5T1U3
DigiKey Part Number
S-1313D15-M5T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1313D15-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.85V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
1.35 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V