S-1312B27-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-2939-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2939-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2939-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1312B27-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.32V @ 100mA