LPC1768FBD100,551 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
NXP USA Inc.
In Stock: 3,199
Datasheet
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 2,752
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
MCUXpresso Software & Tools Announcement from Geoff Lees
LPC1768FBD100,551
DigiKey Part Number
568-4796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC1768FBD100,551
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LPC1768FBD100,551 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
100MHz