LD39080DT18-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD39080DT18-R
DigiKey Part Number
497-6013-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39080DT18-R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 800mA
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V