4DLCD-24-240-320-CT-NM-170-M16/S
DigiKey Part Number
2114-4DLCD-24-240-320-CT-NM-170-M16/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Interface
MCU, SPI
Display Type
TFT - Color
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)