4DLCD-13-240-240-CT-CLB-150-S
DigiKey Part Number
2114-4DLCD-13-240-240-CT-CLB-150-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4DLCD-13-240-240-CT-CLB-150-S
Description
1.3 IPS TFT-LCD, CAPACITIVE TOU
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 1.3" (33.02mm) 240 x 240
Category
Diagonal Screen Size
1.3" (33.02mm)
Manufacturer
4D LCD Pty Ltd
Backlight
LED
Series
Dot Pixels
240 x 240
Packaging
Box
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7789H2
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H