D89120-0101HK-3365/20-S-6
DigiKey Part Number
3M11977-MC20G-X-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D89120-0101HK-3365/20-S-6
Description
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY 20 P
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
3M
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Series
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Socket to Cable
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)