929647-05-22-EU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
929647-05-22-EU
DigiKey Part Number
3M156521-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-05-22-EU
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.610" (15.49mm)
Series
Overall Contact Length
0.945" (24.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A