5413CIR-0.5(1000)
DigiKey Part Number
3M155917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5413CIR-0.5(1000)
Description
TAPE FILM AMBER 1/2" DIA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Silicone Thermosetting Adhesive Amber 0.50" (12.70mm) 1/2" dia X
Category
Thickness
0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Series
Color
Amber
Packaging
Box
Usage
Chemical Resistance
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Film
Shelf Life
36 Months
Adhesive
Silicone Thermosetting
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)