RSDW20UW and RDDW20UW Series DC/DC Converters
MEAN WELL’s 20 W, 2" x 1", encapsulated DC/DC modules accept an ultra-wide 8.5 V to 165 V input
Image of MEAN WELL's RSDW20UW and RDDW20UW Series DC/DC ConvertersMEAN WELL’s RSDW20UW and RDDW20UW series are 20 W DC/DC reliable railway converters in a 2" x 1" package. They feature international standard pins, high efficiency up to 89%, a wide working temperature range of -40°C to +95°C, 3 KVAC I/P-O/P isolation voltage, meet EN50155 standard with external circuits, continuous-mode short circuit protection, and more. They offer an 8.5 VDC to 160 VDC 18:1 ultra-wide input range and various output voltages (5 V, 12 V, and 15 V for single output and ±12 V, ±15 V, and ±24 V for dual outputs) which are suitable for railways, trams, buses, and harsh environments with high vibration, high dust, extremely low or high temperature, and more.
Features
  • Compliance with railway standard EN50155
  • DIP 2" x 1" package with standard pinout
  • 18:1 8.5 VDC to 160 VDC ultra-wide input range
  • Wide operating temperature range of -40°C to +95°C