AWG28-16/G-1/300-R
DigiKey Part Number
AE16A-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-16/G-1/300-R
Description
CBL RIBN 16COND 0.039 GRAY 25'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 16 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 25.0' (7.62m)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Series
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Bulk
Ribbon Width
0.630" (16.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
16
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
25.0' (7.62m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG